Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

Koncertforestilling med Det Danske Drengekor

27. juni kl. 19:30 - 21:00

KR75 – KR100
Det Danske Drengekor

Det Danske Drengekor besøger Højskolen Marielyst for at synge et helt særligt værk, ‘Imod daggry’, der er blevet til under et refugieophold på skolen.

Det Danske Drengekor er kendt for at formidle den danske sangskat i både kendte og nye arrangementer, og ved denne koncert kan man opleve korsangerne på 9-14 år i et helt nyt koncertformat, hvor de danske sange møder både elektroniske klangflader og akustiske instrumenter.

Titlen IMOD DAGGRY fortæller om en stemningsmættet komposition, hvor danske sange udfoldes i nye rammer, hvor melodier, klange, mørke og lys glider over i hinanden.

Korets egen chefdirigent Emil Ritter har selv skrevet værket sammen med kontrabassisten Tomas Raae, og de to akkompagnerer hele vejen igennem på klaver og kontrabas, mens sangerne optræder både som kor og solister. Det var under et refugieophold på højskolen, at Emil Ritter fik ideen til værker og fik de første toner af værket ned på nodepapiret.

Om koret

Det Danske Drengekors Koncertkor består af drenge på 9-14 år. Under overskriften SAMVÆR, NÆRVÆR, SELVVÆRD arbejder vi med elitebegrebet i et musikalske fællesskab, hvor formidlingen, forståelsen og følelsen er i centrum.

Drengekoret optræder i mange forskellige musikalske sammenhænge, fra X Factor over kirkekoncerter til Det Kongelige Teaters Opera, hvor utallige af korets drenge igennem 40 år har sunget og optrådt som børnekor.

Alle interesserede drenge kan blive optaget i Korskolen, fra de er 6 år og gennemgår her den dannelse og uddannelse, der er
brug for i Koncertkoret, som hvert år synger mange koncerter i både ind- og udland.

Læs mere om Det Danske Drengekor her

KØB BILLET

Detaljer

Dato:
27. juni
Tidspunkt:
19:30 - 21:00
Pris:
KR75 – KR100
Begivenhed Tags:

Arrangør

Højskolen Marielyst