19-2017 Naturvandringer - Historiske romancer - Akvarel og blandeteknikker - Pileflet

Kursusnr.: 

19/2017

Dato: 

27.08.2017 - 09.09.2017

Status: 

  • Venteliste

HOLD 19 OM FORMIDDAGEN VÆLGES ÉT A F FØLGENDE FAG (A-B-C-D), SOM FØLGES I HELE FORLØBET 27. august – 9 . september
 

NATURVANDRINGER

På kurset vandrer vi ad forskellige ruter i de smukkeste omgivelser på Falster og Lolland. Turene er oftest på mellem 7 og 12 km i et let terræn og for det meste ad gode stier og veje, i skov og åbent terræn, samt på Falsters dige. Undervejs vil turleder Simon Vikstrøm fortælle de interessante historier om kultur og natur på den strækning vi tilbagelægger. På de længere ture medbringer vi madpakke. Medbring egen rygsæk, regntøj, vandflaske og godt humør.
 

HISTORISKE ROMANCER

Historien er rig på romancer, kæresteforhold, elskere/elskerinder, utroskab, stormende forelskelse, jalousi, svig og had. Nogle af dem har vi måske hængende i erindringen som et lidt tåget billede fra vores skoletids historieundervisning. Tænk på fx Napoleon og Josephine, John og Jackie Kennedy, Søren og Marie Krøyer (og Hugo Alfven) Oscar Wilde og Lord Alfred Douglas, Hitler og Eva Braun etc. På Peter Søvads kursus skal vi høre om bl.a. disse skæbner, som alle byder på spændende og nogle gange næsten usandsynlige hændelsesforløb, og som for nogles vedkommende har været med til at påvirke verdenshistoriske begivenheder, selv om det egentlig er helt private forhold, vi taler om.
 

AKVAREL OG BLANDETEKNIKKER

Et kursus for alle med lyst til akvarel. På Kåre Linds populære kursus vil du møde de grundlæggende akvarelteknikker – og der vil også blive rig lejlighed til at eksperimentere. Har du f.eks. lyst til at arbejde med blandeteknik: Akvarel blandet med pastel, akryl, tusch med mere, er der også plads til det. Ligesom du vil kunne arbejde med monotypi – engangstryk. Og så er der den dejlige natur omkring skolen, som vi i høj grad vil lade os inspirere af.
 

PILEFLET

På dette kursus, under ledelse af Gitte Kjær Hansen, får du bl.a. mulighed for at flette rustikke fuglefoderhuse og forskellige foderautomater til haven. Du kan også fremstille kurve til kitten eller hunden. Eller du kan fremstille kurve til frugter, brød eller andet. Derudover kan du også lave vindspil, skibe, figurer, kugler eller andre fade.
 

2 uger: 5.400 kr.

Personoplysninger for deltager 1
-
Personoplysninger for deltager 2
-
Tilvalg

Nedenstående bedes besvaret ved afkrydsning i felterne

jeg vil gerne modtage nyheder om kurser, arrangementer og tilbud fra højskolen via e-mail og sms. Jeg kan til enhver tid melde fra igen pr. telefon eller via e-mail til højskolen.
Valgfag

Øvrige oplysninger til Højskolen: